Hoppa till sidans innehåll

Resultat från Hälsinglands 3-dagars

10 JUL 2012 00:00
Arne vann Bana B efter 3 dagar. Totala resultat finns på Alftas hemsida. Nedan finns resultat från första och andra dagen.
  • Uppdaterad: 13 JUL 2012 19:43

Resultat Etapp 1 av Hälsinglands 3-dagars
Mån 2 Juli 2012 Arr Alfta-Ösa OK

Bana A  6500m  8 startande
1. Simon Andersson Forsa OK         45.28
2. Andreas Calleberg Rehns BK        49.36
3. Urs Bütikofer Ljusdals OK            69.26
4. Björn Karlsson  Rehns BK            71.51
5. Louise Furubom Växjö OK           74.32
6. Peter Svedberg  AÖOK                79.00
-  Anders Johansson  Rehns BK         Utgått
-   Jesper Lysell Rehns BK                 Utgått

Bana B 5500m  22 startande
1. Erik Rost Malung                     41.41
2. Jerker Lysell Rehns BK            47.26
3. Sören Calleberg  SOK             50.24
4. Peter Karsbo  AÖOK              50.40
5. Jonas Blomberg  Segersta         51.02
6. Kjell Boman  SOK                   51.23
7. Erik Andersson  Ljusdals OK    52.16
8. Göran Engblom  AÖOK            53.14
9. Hans Olevik  Edsbyns OK          55.03
10. Lars Engström  AÖOK             55.37
11. Erik Broman     AÖOK             60.19
12. Ellen Ericson  Forsa OK            62.51
13. Marianne Ericson  AÖOK         62.53
14. Ingela Rydesäter  Rehns BK       63.42
15. Karl-Erik Lind AÖOK              66.13
16. Lars Ekengren  SOK                 69.34
17. Rolf  Lindberg   SOK                74.52
18. Arne Olsson  Hudik                  75.51
19. Anki Teike  Forsa OK              95.45
 -    Pernilla Blom  Rehns BK           Utgått
 -    Åsa Kindlundh  AÖOK            Utgått
 -    Andreas Davidsson Forsa OK   Utgått


Bana C 4900m  10 startande
1. Stefan Furubom  SOK                   50.31
2. Johan Norell   AÖOK                   51.28
3. Lars- Ivar Svensson   Rehns BK    52.22
4. Monika Östberg  AÖOK              63.27
5. Folke Lysell  Rehns BK                 66.36
6. Hans Nilsson  SOK                       79.06
-   Sören Woxlin  AÖOK                   Utgått
-   Marita Östberg  AÖOK                Utgått
-   Kjell Hasselqvist  Edsbyns OK       Utgått
-   Linda Hasselqvist  Edsbyns OK      Utgått

Bana D  4700m  23 startande
1. Bror Furuskog  AÖOK                 36.57
2. Olle Klarström  Rehns BK             37.39
3. Nisse Johansson Rehns BK            38.38
4. Dick Davidsson  Viksjöfors OK     40.32
5. Rune Jonsson Ljusdals OK            40.42
6. Sten-Ove Norman Viksjöfors OK  42.08
7. Sune Backan Eslövs FK                  42.51
8. Åsa Boberg  SOK                          42.56
9.  Monica  Håberg SOK                    42.57
10. Johanna Palm Nilsson SOK           44.39
11. Anna Blomberg  Segersta OK        45.17
12. Christina Westman  Hudik              45.38
13. Lasse Sund  AÖOK                       52.05
14. Sven-Eric Carlsson AÖOK            54.42
15. Gun Svensson  Rehns BK               54.43
16. Åsa Törngren  AÖOK                   55.51
17. Leif Persson  Ljusdals OK              57.30
18. Ingrid Jarlebring IFK Bergvik          58.05
19. Barbro Carlsson  AÖOK                58.33
20. Gun Lindberg  SOK                       61.15
21. Evert Bergström  Hudik                  62.50
22. Zackarias Lundberg  AÖOK           66.07
-     Elin Kindlundh  AÖOK                   Utgått

Bana D Montain-Bike
 Hana Hancikova   AÖOK                    32.57

Bana E 2200m  3 startande
1. Albin Blomberg Segersta OK   39.46
2. Urban Mannelqvist AÖOK       40.45
-  Hanna  Rydesäter   Rehns BK    utgått

 

Resultat – Hälsinglands 3-dagars etapp 2

2012-07-03

Bana A

(8/8)

Tid

Efter

1.

Simon Andersson

Forsa OK

46:51

2.

David Däldehög

Forsa OK

1:07:39

+20:48

3.

Anders Johansson

Rehns BK

1:09:12

+22:21

4.

Gunnar Forsgren

Forsa OK

1:09:41

+22:50

5.

Kalle Larsson

Forsa OK

1:15:39

+28:48

6.

Per-Erik Modig

Söderhamns OK

1:18:10

+31:19

7.

Louise Furubom

Växjö OK

1:20:13

+33:22

 

Jesper Lysell

Rehns BK

Felst.

Bana B

(22/22)

Tid

Efter

1.

Leif Bylars

Forsa OK

39:25

2.

Jon Åkesson

Forsa OK

40:13

+0:48

3.

Erik Kjellgren

Hammarkinds OK

45:18

+5:53

4.

Karin Trolin

Forsa OK

46:03

+6:38

5.

Kristin Olovsson

Rehns BK

47:11

+7:46

6.

Anders Svahn

Forsa OK

47:16

+7:51

7.

Kjell Boman

Söderhamns OK

49:28

+10:03

8.

Annika Staaf

Forsa OK

53:15

+13:50

9.

Lars Olovsson

Rehns BK

54:22

+14:57

10.

Pernilla Blom

Rehns BK

55:02

+15:37

11.

Marianne Ericson

Alfta-Ösa OK

56:21

+16:56

12.

Emma Jonsson

Forsa OK

57:47

+18:22

13.

Sven Bergström

Forsa OK

1:00:59

+21:34

14.

Arne Olsson

Hudiksvalls OK

1:01:13

+21:48

15.

Christer Engman

Forsa OK

1:02:29

+23:04

15.

Johnny Berg

Forsa OK

1:02:29

+23:04

17.

Tommy Östh

Ljusdals OK

1:02:58

+23:33

18.

Dan Thorsell

Forsa OK

1:04:11

+24:46

19.

Anki Teike

Forsa OK

1:12:27

+33:02

20.

Rolf Lindberg

Söderhamns OK

1:12:57

+33:32

21.

Eva Engman

Forsa OK

1:16:42

+37:17

22.

Maja Elnerud

Hudiksvalls OK

1:18:12

+38:47

Bana C

(8/8)

Tid

Efter

1.

Stefan Furubom

Söderhamns OK

35:51

2.

Johan Melin

Forsa OK

39:09

+3:18

3.

Tomas Jonsson

Forsa OK

44:37

+8:46

4.

Jimmy Johansson

Forsa OK

45:32

+9:41

5.

Hans Nilsson

Söderhamns OK

59:34

+23:43

6.

Rolf Sten Erland Våleman

Söderhamns OK

1:00:45

+24:54

7.

Leif Blomqvist

Söderhamns OK

1:05:04

+29:13

 

Benjamin Terent

Forsa OK

Felst.

Bana D

(27/27)

Tid

Efter

1.

Lars-Ivar Svensson

Rehns BK

29:25

2.

Bror Fureskog

Alfta-Ösa OK

30:24

+0:59

3.

Sten Ove Norman

Viksjöfors OK

30:26

+1:01

4.

Rune Jonsson

Ljusdals OK

31:07

+1:42

5.

Dick Davidsson

Viksjöfors OK

32:22

+2:57

6.

Ronja Hugg

Forsa OK

32:25

+3:00

7.

Johanna Palm-Nilsson

Söderhamns OK

36:05

+6:40

8.

Nisse Johansson

Rehns BK

39:48

+10:23

9.

Emelie Jonasson

Forsa OK

40:48

+11:23

10.

Elin Johansson

Forsa OK

40:58

+11:33

11.

Christina Westman

Hudiksvalls OK

42:07

+12:42

12.

Thorbjörn Persson

Forsa OK

42:32

+13:07

13.

Leif Persson

Ljusdals OK

42:36

+13:11

14.

Anna Blomberg

Segersta OK

42:45

+13:20

15.

Evert Bergström

Hudiksvalls OK

43:52

+14:27

16.

Folke Lysell

Rehns BK

44:22

+14:57

17.

Gun Krohn

Hudiksvalls OK

45:46

+16:21

18.

Rolf Krohn

Hudiksvalls OK

45:48

+16:23

19.

Gun Svensson

Rehns BK

49:00

+19:35

20.

Maria Engqvist

Hammarkinds OK

50:22

+20:57

21.

Inga-Lena Bergfält

Hudiksvalls OK

50:24

+20:59

22.

Ingrid Jarlebring

IFK Bergvik

53:27

+24:02

23.

Oskar Magnusson

Rehns BK

54:04

+24:39

24.

Joel Kilström

Rehns BK

58:02

+28:37

25.

Gun Lindberg

Söderhamns OK

58:36

+29:11

26.

Charlotte Blomqvist

OK Nolaskogsarna

1:02:35

+33:10

27.

Elin Forslund

Söderhamns OK

1:07:32

+38:07

Bana E

(8/8)

Tid

Efter

1.

Holger Blom

Hudiksvalls OK

23:08

2.

Maya Blom

Hudiksvalls OK

23:47

+0:39

3.

Sofia Hugg

Forsa OK

29:42

+6:34

4.

Albin Blomberg

Segersta OK

31:04

+7:56

5.

Sigrid Blom

Hudiksvalls OK

31:21

+8:13

6.

Elsa Andersson

Forsa OK

31:32

+8:24

7.

Terese Terent

Forsa OK

37:45

+14:37

8.

Hannes Andersson

Forsa OK

37:49

+14:41

Skribent: Christina Westman

 

bLI MEDLEM-KNAPP

 

 

 


 

 

Sv orient förb logga

 

EventorBanner160x38_3

 

Orientering för nybörjare_egen logga

 

LETRO logga

 

Kidsstämpel logga

 

 

 

Postadress:
Hudiksvalls OK - Orientering
Lennart Winberg, Agövägen 21
82451 Hudiksvall

Kontakt:
Tel: 0706714741
E-post: hudiksvallsorienteri...

Se all info